De Tour de France 1922 startte op 25 juni in Parijs en eindigde daar ook op 23 juli. De renners reden 15 etappes en legden samen 5.375 kilometer af. De gemiddelde snelheid lag op 24,2 km/u. Van de 120 deelnemers haalden slechts 38 de finish. De route liep tegen de klok in, via het westen, zuiden en oosten van Frankrijk. De organisatie bleef vasthouden aan het tijdklassement. De renners reden in twee klassen: eerste klas voor professionals en tweede klas voor amateurs. De Tour kende een primeur: Firmin Lambot won het eindklassement zonder ook maar één etappe te winnen. Dat was nog nooit eerder gebeurd.
Favorieten vallen, outsiders grijpen hun kans
De Tour begon met Franse hoop. Robert Jacquinot won twee etappes en reed in het geel. Daarna nam Eugène Christophe de leiding over. Hij reed sterk en leek op weg naar de overwinning. Maar zoals in 1913 en 1919 brak zijn voorvork, dit keer op de Galibier. Hij moest lopend verder en verloor uren. Jean Alavoine nam het stokje over. Hij won drie etappes op rij en reed lange tijd op kop. In Briançon had hij zelfs 22 minuten voorsprong. Maar in de Alpen kreeg hij te maken met lekke banden, een gebroken ketting en ijskoude regen. Hector Heusghem profiteerde en nam de leiding over. Heusghem leek de Tour te gaan winnen, tot hij in de dertiende etappe viel en zijn fiets brak. Hij wisselde van fiets, wat toen verboden was. De jury gaf hem een uur straf. Firmin Lambot, die tot dan toe onopvallend reed, nam de leiding over en hield die vast tot Parijs.
Firmin Lambot: Stille winnaar van de Tour de France 1922
Firmin Lambot was geen sprankelende renner. Hij reed constant, bleef uit de wind en vermeed pech. Hij won geen enkele etappe, maar stond wel op het juiste moment op de juiste plek. Lambot had eerder al de Tour van 1919 gewonnen. In 1922 was hij al 36 jaar oud en werd hij de oudste Tourwinnaar tot dan toe. Zijn overwinning kwam onverwacht, maar was verdiend. Hij reed slim, spaarde zijn krachten en profiteerde van de fouten van anderen.
De vorken van Christophe
Eugène Christophe was een held zonder echt grote overwinning. Tijdens de afdaling van de Galibier brak zijn voorvork. Dat gebeurde hem eerder al in de rondes van 1913 en 1919. Hij droeg zijn fiets kilometers lang naar een smidse in Sainte-Marie-de-Campan. Daar repareerde hij de vork zelf, met hamer en aambeeld. Hij verloor drie uur. Toch gaf hij niet op. Hij finishte buiten de tijd, maar zijn doorzettingsvermogen maakte hem tot een legende.

De geitenpad van Masson
Tijdens een Pyreneeënetappe kreeg Emile Masson een tip van een herder: neem het geitenpad, dat is korter. Masson volgde het advies, moest zijn fiets dragen en kwam uiteindelijk later aan dan de rest.
Wist je dat…?
- Firmin Lambot de eerste Tourwinnaar was zonder ritzege?
- Eugène Christophe drie keer in zijn carrière zijn voorvork brak in de Tour?
- De Tour van 1922 zeven Belgische renners in de top tien had?
- Philippe Thys vijf etappes won, maar door pech geen klassement reed?
- De Tourmalet door sneeuwval uit het parcours werd gehaald?
Tot besluit over de Ronde van Frankrijk 1922
De Tour van 1922 was een strijd van uithoudingsvermogen, pech en karakter. De grote namen vielen weg door materiaalpech en strenge regels. Firmin Lambot won door slim te rijden en constant te blijven. Christophe werd een held zonder podium, Alavoine een morele winnaar. Deze editie toonde dat de Tour niet altijd draait om kracht, maar ook om volharding en geluk.

